Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

21.srpen 1969 - den hnusu a hanby (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Asi tomu nerozumiem
21.8.1969 boli v Brne na námestí nejakí rusi ? Demonštrantov brutálne bila( a aj zabila) naša Verejná bezpečnosť ! A koľko rusov bolo na staromestkom námestí v Prahe 25.2.1948 ? Bolo tam toľko našich vlastencov-antireakcionárov, že sa tam ledva pomestili. Pozrite si dobové fotky. Áno, Čarnogurský možno podlieza Putinovi, tak ako predtým podliezal pápežovi. Ale taký Bugár zas podlieza Merkelovej, s ktorou trávia aj dovolenky !
servicius
< 1 2

Bugi trávi dovolenku

s Merkelovou? Tak už nie s Kočnerom na Maledivách?
 
Hodnoť

Stožiar Danko blaboce o hocičom .

Pri príležitosti výročia , by som bol zvedavý na jeho odpoveď na klasickú otázku v komunistických dotazníkoch : " aký je váš postoj k vstupu vojsk Varšavskej zmluvy v aug.1968 ? "
 
Hodnoť

Napíšem iný príbeh - svoj.

V roku 1968 som bol čerstvý maturant a svoj nesúhlas so vstupom vojsk som dal otvorene najavo. O rok neskôr už som bol príslušníkom ČSĽA zhodou okolností práve v Liberci /na poddôstojníckej škole chemických inštruktorov/. Pamätám si to podnes deň. Pred obedom nám vyhlásili bojový poplach ,le iba v "maskáčoch so zbraňami,"sumkami" na zásobníky a bodákmi. Potom nás naložili do" vetriesiek" a čakalo sa čo bude ďalej.Na koniec na každú korbu k vojakom nastúpil jeden dôstojník a vysvetlil ,že sa čakalo na definitívne rozhodnutie z UV a ďalej,že pôjdeme pomôcť "upokojiť" davy zhromaždené pred radnicou.A napokon nám ten dôstojník pripomenul,že nám bol vyhlásený bojový poplach a odmietnuť rozkaz v takejto situácii znamená prokurátor a trest smrti. Nikto z nás vtedy nechcel skončiť život práve týmto spôsobom. Nakoniec vojaci ani ten dav neupokojovali - na to tam mali "jiní lidi". Už vtedy mali niečo ako špeciálne jednotky - oblečené tiež v maskáčoch ,doplnené "predĺženými domlouvatkámi /pelendrekmi/. A keď ani to nestačilo prišli so špeciálnymi gázikmi doplnenými vrhačmi slzných granátov.Nás obvykle postavili do ulice ústiacej do vtedajšieho námestia pred radnicou,aby sme zabránili návratu civilistov na námestie. Neviem o tom,že by sme niekoho čo i len zranili /vojaci Libereckého chemického pluku/.
Chcem týmto poukázať na to,že nie všetci sme s takým vývojom súhlasil,žiaľ ocitli sme sa práve na opačnej strane barikády.......
Cez to všetko súhlasím s autorom - 21.august 1969 bol dňom hnusu a hanby!
 
Hodnoť

Ľahko sa dnes o tom kecá.

Úplne sa zabudlo na PREVIERKY. Sovieti chceli byť u nás legálne a tak nariadili PREVIERKY. Žiaľ dnes na webe o tom nenájdete skoro nič.
Previerky dopadli super - Československo bolo až na pár biľagventov jednotné. Okupáciu odmietali. A tak sovieti zmenili taktiku. Preverili 7 statočných, tí potom prísnym preverením vybrali hlavné previerkové komisie, tí zase ustanovili previerkami ošmirgľovaných previerkáčov a u nich museli všetci občania Československa - ktorí boli v zamestnaneckom pomere - podstúpiť ponižujúci previerkový proces. Najprv musel každý odpovedať na 3 otázky vzťahu k okupantom PÍSOMNE! A potom boli ústne pohovory.
Spomínam si, ako kolektív v ktorom som pracoval prestrašene čakal na prvú preverovanú osobu. A tá vyšla s plačom, že ju preverili. A -hanbiac sa za to, že je preverená- uisťovala ostatných, že nie je zradkyňa a nevie, prečo ju nepreverili.
Vtedy nás bolo v 15 miliónovom Československu len asi 2700, ktorí sme dokázali povedať NIE. Ja som otázky preškrtol a napísal som, že vstup vojsk považujem za okupáciu aj naďalej. Nemal som samopal na sluchách, ale ani tí ostatní nemali na sluchách priložený samopal. A predsa len malá hŕstka povedala NIE!
Ostatní súhlasili so vstupom vojsk a potlačením kontrarevolúcie pomocou tankov.

A dnes kde-kto vypisuje silácke reči, lacno obviňuje kde akých politikov, len nedokáže povedať - AJ JA SOM VTEDY ZBABELO SKLAMAL.
 
Hodnoť

 

V 1968 som bol síce len decko, ale som si dosť zapamätal z atmosféry tej doby, čo sa vysielalo v televízii, o čom sa rozprávali rodičia, neskôr som doma našiel kopu novín z tej doby a na základe tohto by som si trúfol polemizovať s niektorými názormi z tejto diskusie.
1, Áno cenzúra bola zrušená až v júni, ale už ani pred tým sa nevykonávala dôkladne. Veľa sa písalo o politických procesoch, o smrti J.Masaryka a pod.
2, Keby sa konali slobodné voľby v roku 68, určite by ich vyhrali komunisti, popularita Dubčeka a ostatných "reformátorov" bola nesmierna.
3, Väčšina ľudí bola vtedy za zachovanie socializmu. Vládlo naivné presvedčenie, že po odstránení najvypuklejších nedostatkov sa môže transformovať na funkčný systém.
4, Udalosti roku 1968 sa zvyknú bagatelizovať s tým, že sa vlastne nič prevratné neudialo, však pri moci zostali komunisti a ani systém sa nezmenil. Treba si uvedomiť, že sa jednalo o proces. Tí čo na prelome rokov 67/68 vykonali zmenu vo vedení, určite nevideli pred sebou to, čo sa udialo do augusta. A keby sa proces nebol násilne prerušil, kto vie k čomu by bol viedol. Začínali sa vytvárať organizácie a zárodky strán na nekomunistickom až protikomunistickom základe, mal sa uskutočniť zjazd KSČ, kde sa čakalo odstavenie dogmatických síl, pripravovala sa ekonomická reforma.Otázka je pokiaľ by boli ochotní reformní komunisti ochotní zájsť pod spoločenským tlakom, možno by boli nútení pristúpiť na veci aj proti svojmu vnútornému presvedčeniu.
Ja mám z roku 1968 v pamäti tú vzrušenú a zapálenú atmosféru, keď ľudia verili, že ich krajina sa môže zmeniť k lepšiemu a že k tomu môžu prispieť aj sami. A túto vieru sa podarilo behom pár rokov zlomiť a doviesť väčšinu obyvateľstva k uzavretosti a k názoru, že treba držať hubu a krok. To bol podľa mňa najväčší zločin invázie a normalizácie.
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 4 173
 2. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch. Idu trhať uši. 3 060
 3. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 2 681
 4. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 085
 5. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 1 840
 6. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 1 779
 7. Dušan Koniar: Rekvizitár zo Súmračnej končí ako oponár 1 414
 8. Marek Mačuha: Matovič za návrat Hlasosmeru 942
 9. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 879
 10. Stop alibizmu: Páni elitní policajti, to vážne vám Fico a Pellegrini nechali zväzovať ruky? 667

Rebríčky článkov


 1. Ján Škerko: Úvahy o živote
 2. Štefan Vidlár: Uš je to tady, uš je to tady
 3. Július Kovács: Pozor na Hodžovom namestí dnes o 13.hod Kotlebovci!!! Neprovokujte ich ruškami !!!
 4. Roman Hutira: Čo sa 99% študentov nikdy nedozvie v škole?
 5. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 6. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 7. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 8. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 9. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch
 10. Lukáš Baloga: Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové


Už ste čítali?